artykuł nr 1

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Dom Pomocy Społecznej w Lisowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej BIP dps-lisowice.4bip.pl

 .

  • Data publikacji strony internetowej: 31 grudzień 2009 r.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 7 listopad 2024 r.

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • 1. brak opisu alternatywnego zdjęć

Przygotowanie deklaracji dostępności

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji: 22 grudzień 2022 r.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 31 marzec 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Skróty klawiszowe

  • Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.
  •  
  • Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki. jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy Tab , Shift + Tab , Enter i strzałek kierunkowych)

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do
Emilia Kałucka — mailowo kontakt@dpslisowice.pl lub telefonicznie 46 831 11 21.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie, podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki, poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Lisowice 13 95-040 Koluszki

Dom Pomocy Społecznej w Lisowicach dysponuje dwoma budynkami. Przy bramie wjazdowej zamontowano domofon. Przy drzwiach głównych do obu budynków zamontowano systemy przywoławcze, systemy takie zamontowano również w toaletach. W obu budynkach korytarze przystosowane są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. DPS wyposażany jest w windę w budynku A (mieszkalno-administracyjny) oraz platformę pionową, schodołaz, krzesła o napędzie elektrycznym oraz podjazd w budynku B (zabytkowy pałac). W obu budynkach pomieszczenia oznaczone są tabliczkami z alfabetem Braille’a, na poręczach schodów zamontowano nakładki informacyjne w alfabecie Braille’a, schody odpowiednio oznaczono taśmami. Drogi ewakuacyjne w obu budynkach i kierunki ewakuacji oznaczone są tablicami, zgodnie z przepisami ppoż. Tablice ewakuacyjne nie są przystosowane dla osób słabowidzących i osób niewidomych. Ciągi komunikacyjne wyposażone są w oświetlenie awaryjne. Zamontowano maty i krzesła ewakuacyjne dla osób niepełnosprawnych. Na terenie DPS w Lisowicach wyznaczono miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych w pobliżu głównych wejść do obydwu budynków. Biorąc pod uwagę specyfikę naszego domu oraz dobro podopiecznych, nasi pracownicy służą wsparciem osobom z zewnątrz. Do obu budynków można również wejść z psem asystującym/psem przewodnikiem. W Domu Pomocy Społecznej w Lisowicach nie ma możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu jak i online. Systemy przywoławcze, maty, krzesła ewakuacyjne oraz oznaczenia w alfabecie Braille'a zostały zrealizowane w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków PFRON.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Opis dostępności komunikacyjnej:

Dom Pomocy Społecznej w Lisowicach posiada pętlę indukcyjną, co ułatwia komunikacie z osobami słabosłyszącymi. Serwis BIP został zaprojektowany zgodnie ze standardem WCAG 2.1 tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji ( test). Serwis jest zgodny ze standardami W3C: HTML5 WCAG 2.1 (minimum AA) Serwis spełnia normy Europejskie.

 

 

Kompatybilność

Tab - klawisz dostępności

 

 

Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.

Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki. jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy TabShiftTabEnter i strzałek kierunkowych)

Wygląd

Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:

  • Zmiana wielkości czcionki,
  • Zmiana odstępów w tekście (między znakami, słowami, liniami),
  • Zmiana kontrastu.

Pomoc w nawigacji:

Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.

Wersja mobilna — działanie na różnych urządzeniach

Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.

Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.

W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.

Certyfikat Dostępności „Jednostka Bez Barier”

certyfikat dostępności Jednostka Bez Barier

Certyfikat przyznany w następstwie przeprowadzonego audytu *) potwierdza wysoki stopień dostępności cyfrowej serwisu BIP dla osób niepełnosprawnych: niedowidzących oraz niewidomych i ociemniałych, a także osób z innymi typami niepełnosprawności (ruchowymi, słuchowymi, poznawczymi).

 

artykuł nr 2

Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego 2020 r.